ПРИРОДОЗНАВСТВО 5 КЛ. УРОК12. ЯВИЩА ПРИРОДИ. ФІЗИЧНІ
ЯВИЩА, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ
Мета
- навчальна: сформувати в учнів знання
про явища природи, систематизувати всі явища та навести приклади, навчити
класифікувати природні явища, детальніше ознайомити з групами фізичних явищ,
сформулювати висновок про значення фізичних явищ у житті людини;
- розвивальна: розвивати аналітичні
здібності, вміння використовувати наукові та народні знання, прикмети про
фізичні явища природи в повсякденному житті;
- виховна: виховувати повагу до
спостережливості українського народу і розповсюдження знань через народну
творчість.
Тип уроку: вивчення й первинного
закріплення нових знань.
Обладнання: Інтернет-презентація за
темою, малюнки явищ, зошити, підручник.
Очікувані результати: учні ознайомляться
з різноманітними явищами, навчаться розрізняти фізичні явища природи.
Хід уроку Природознавство 5 кл. Явища природи
I.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1.
Заповненняф схеми способи розділення
сумішей
1
|
Магніт
|
2
|
Фільтрування
|
3
|
Відстоювання
|
4
|
Випарювання
|
2У вас є дуже солона вода Як розділити суміш?
3.як провести розділення суміші
крейди і води?
4. у вас є суміш: тирса , залізні
ошурки, як розділити цю суміш?
5. єж суміш вода і пісок . як
розділити суміш?
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ
Прийом «Віршовані рядки»
Розпочинає вчитель, учні продовжують:
«Народна мудрість говорить...»
Тане сніжок, зеленіє лужок.
День прибуває — коли це буває? (Весною)
Сонечко пече, липа цвіте.
Жито доспіває — коли це буває? (Улітку)
Голі поля, мокне земля.
Дощ поливає — коли це буває? (Восени)
Лід на річках, сніг на полях.
Віхола гуляє — коли це буває?
(Узимку)
Учитель
У навколишньому середовищі постійно
відбуваються зміни, деякі з них ми вже згадали у загадках і віршах. Ці зміни в
природі називають явищами. Явища відбуваються як в живій, так і неживій
природі. Вони можуть відбуватися під дією вітру, сонячного світла і тепла,
води, діяльності людини, та і ці причини теж є явищами. Вони бувають різними
залежно від причин, законів, яким вони підпорядковуються. Явищ існує багато, і
вони найрізноманітніші.
- Які зміни в природі ви спостерігаєте
протягом року?
Схема
явища природи
1.біологічні
2
фізичні
3
хімічні
Робота
в групах: 1 група вивчає біологічні явища
2
група вивчає фізичні явища
3
група вивчає хімічні явища
Завдання
запропоновані явища розподілити на групи
Горять
дрова, проростає насіння рухається автомобіль, гримить грім опадає листя,
зимова сплячка тварин,лід , блискавка,ліки,ржавий гвіздок,
Які
явища ми назвемо біологічними?
А
які фізичними?
Які
явища ми називаємо хімічними
Зад
№ 5 ст. 57
Заповнюємо
схему
Фізичні
явища Фізичні явища характеризуються зміною форми тіл, їхнього положення,
агрегатного стану, але без зміни речовинного складу.
Пов'язані з рухом тіл на поверхні, тобто
зміною положення відносно інших тіл. Характеристиками механічного руху є шлях,
час та швидкість. Якщо уважно придивитися, то можна побачити слід від лиж на
снігу, чорну смугу від коліс на дорозі і таке інше. Такі лінії називають
траєкторіями руху тіл. Шлях — це відстань, яку долає тіло під час механічного
руху. Людина, машина, велосипед долають однакову відстань, але за різний час.
Вони рухаються з різними швидкостями.
1
механічні ( летить літак, їде автомобіль, рухається стрілка годинника)
Чи є нерухомі тіла? Ні
2.Теплові
явища супроводжуються нагріванням або охолодженням
танення
льоду, утворення пари, дослід ( у чашку налили гарячий чай чашка
нагріється чи ні? Температура на місяці день- +130, ніч -160
* Теплові явища
Поняття «тепло і світло» або «тепло і
холодно» ми неодмінно пов'язуємо із Сонцем. Сонце найбільше джерело тепла і
світла для всього живого на Землі.
Наше тіло — живий прилад, який реагує і
дає нам змогу спостерігати теплові явища, робити з цих спостережень певні
висновки.
Явища пов'язані з нагріванням і
охолодженням тіл, називають тепловими явищами. Дощ, сніг, іній, роса, туман,
град — перехід речовини води з одного агрегатного стану в інший — це приклад
теплових природних явищ.
Різні джерела тепла здатні по-різному нагрівати
тіла. Міру на-грітості тіл учені назвали температурою. Ще в 1742 р. швецький
учений А. Цельсій запропонував шкалу для термометра, яку ми застосовуємо
дотепер. Термометри — прилади для вимірювання температури. Ними вимірюють
температуру повітря, води, тіла людини. Користуватися ними людина почала
відносно недавно. Теплові явища пов'язані зі зміною швидкості руху найдрібніших
частинок речовини — молекул та атомів. Чим швидше вони рухаються, тим вища
температура тіла і навпаки. Плавлення речовин, їхнє розширення при нагріванні
та звуження при охолодженні, кипіння, охолодження при випаровуванні — це
приклади теплових явищ.
* Прийом «Проблемне питання»
- Чи правильно казати, що одяг нас
зігріває в холоди? Адже його температура у шафі нижча за температуру нашого
тіла.
* Теплові явища
Поняття «тепло і світло» або «тепло і
холодно» ми неодмінно пов'язуємо із Сонцем. Сонце найбільше джерело тепла і
світла для всього живого на Землі.
Наше тіло — живий прилад, який реагує і
дає нам змогу спостерігати теплові явища, робити з цих спостережень певні
висновки.
Явища пов'язані з нагріванням і
охолодженням тіл, називають тепловими явищами. Дощ, сніг, іній, роса, туман,
град — перехід речовини води з одного агрегатного стану в інший — це приклад
теплових природних явищ.
Різні джерела тепла здатні по-різному
нагрівати тіла. Міру на-грітості тіл учені назвали температурою. Ще в 1742 р.
швецький учений А. Цельсій запропонував шкалу для термометра, яку ми
застосовуємо дотепер. Термометри — прилади для вимірювання температури. Ними
вимірюють температуру повітря, води, тіла людини. Користуватися ними людина
почала відносно недавно. Теплові явища пов'язані зі зміною швидкості руху
найдрібніших частинок речовини — молекул та атомів. Чим швидше вони рухаються,
тим вища температура тіла і навпаки. Плавлення речовин, їхнє розширення при
нагріванні та звуження при охолодженні, кипіння, охолодження при випаровуванні
— це приклади теплових явищ.
* Прийом «Проблемне питання»
- Чи правильно казати, що одяг нас
зігріває в холоди? Адже його температура у шафі нижча за температуру нашого
тіла.
И Електричні явища
- Розповідь учителя з елементами бесіди
Щодня ми користуємося
найрізноманітнішими електричними приладами і так звикли до їхніх послуг, що
вкрай рідко цікавимося: а як же працюють ці розумні прилади? Ми навіть не
замислюємося над тим, яких дивовижних явищ природи воно стосується.
- Явища, пов'язані з електризацією тіл,
мають назву електричних явищ.
Пригадайте, коли ви розчісуєтеся
пластмасовим гребінцем. Ваше волосся наелектризувалося. Серед речовин є такі, у
яких електрони переміщуються дуже легко. Ці речовини називають провідниками.
Найвідоміші з провідників — метали (мідь, алюміній), з них виготовляють
електричні дроти. Рух електронів у провіднику в одному напрямку називають
електричним струмом. Люди навчилися використовувати електричні явища. Ще один
приклад електричного явища — блискавка.
* Звукові явища
Шум автомобіля, шелест листя, пташиний
спів, звук від свердла, дзвоник у школі. Усі ці явища теж пов'язані з рухом тіл.
Рухаючись, тіло коливається і передає ці коливання.
- Явище розповсюдження коливань у
повітрі, воді, металах, які сприймає наше вухо називають звуковими явищами.
- Тіло, що своїм коливанням створює
звук, є джерелом звуку.
- Поширення звукових коливань
називається звуковою хвилею.
Від джерела звуку вона рівномірно
поширюється в усі боки, як від камінця, кинутого у воду, йде хвиля на водній
поверхні. Звукова хвиля може огинати невеликі перешкоди. У рідко посадженому
лісі звук поширюється добре, проте гірше, ніж на відкритій місцевості. Якщо
перешкоди значні — стіни, скелі, паркан, звукова хвиля відбивається від них —
так виникає луна. Ми сприймаємо звукові хвилі за допомогою вух — своєрідних
хвилевловлювальних апаратів. Слух людини — не найкращий серед представників
живої природи.
* Світлові явища
День і ніч, світло і темрява — звичайні
для нас явища. У природі існують тіла, що водночас з теплом випромінюють і
світло. А якщо спитати — що таке світло? Світло — це один із видів
випромінювання.
- Звідки береться світло?
Джерела світла — це сильно нагріті тіла:
Сонце, свічка, зорі, багаття, електрична лампочка. їх називають гарячими
джерелами світла. Є також холодні джерела світла, наприклад деякі медузи, риби,
бактерії, полярне сяйво. Світло — це також хвиля, яка поширюється тільки у
прозорих середовищах. Світло поширюється від джерела прямолінійно у всі боки,
отже, світлові промені — це лінії, уздовж яких поширюється світло. Воно не може
проникати через непрозорі предмети, доказом цього є утворення тіні.
У 1667 році англійський учений Ісаак
Ньютон здійснив ряд дослідів, які дозволили визначити склад сонячного світла.
* Магнітні явища
Нещодавно ми розділяли суміш ошурок за
допомогою магніту.
Магніти притягуються різнойменними
полюсами і відштовхуються однойменними. Притягання тіл до магніту дістало назву
магнітних явищ.
Більш детально про всі фізичні явища ви
дізнаєтесь з дуже цікавого шкільного курсу фізики.
Зміни, що відбуваються з тілами
Сукупність процесів перетворення природи
V. ПЕРВИННА ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄННЯ І
ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
- Прийом «Павучок»
2. Наведіть приклади з кожної групи
фізичних явищ.
Приклад:
* Прийом «третій зайвий»
Завдання. Оберіть зайве явище,
- Вітер — їде автомобіль — іржавіє
цвях,
- Гріється чайник — мерехтить лампочка —
світиться медуза.
VI. Підсумок уроку. Природознавство 5 кл. Явища природи
- Механічний рух — це зміна положення
будь-якого тіла відносно інших тіл із плином часу.
- Явища, пов'язані з нагріванням і
охолодженням тіл, називають тепловими. Різні тіла і речовини по-різному
проводять тепло.
- Електричні явища — це взаємодія
наелектризованих тіл. Однойменно заряджені тіла й частинки відштовхуються,
різнойменно заряджені — притягуються.
- Явища, що пов'язані з поширенням коливань
у повітрі, воді й супроводжені виникненням звуку, називають звуковими. У
безповітряному просторі звук не поширюється.
- Завдяки здатності променів
відбиватися, розсіюватися, заломлюватися і поглинатися ми бачимо навколишній
світ.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
- Опрацювати параграфи підручника: §
13-14(1), § 10-13(11).
- Творче завдання: скласти синквейн,
кросворд за темою уроку.
- Підготувати інформаційне повідомлення
про цікаві фізичні явища.
- Випереджальне завдання: підготувати
аргументи, що доводили б необхідність вивчати хімічні явища, відрізняти їх від
фізичних.
Немає коментарів:
Дописати коментар